Jakich zachowań nauczyły nas social media??

zachowania social media

Od zawsze się mówiło, że social media gromadzą wokół siebie młodych użytkowników. Tyle, że duża część tych osób jest już dorosła i nie tylko zmieniła zachowania, ale również wykreowała nowe. Większość tych zachowań również można uwzględnić przy projektowaniu nowych stron www czy też blogów. Z częścią z nich należy również walczyć, bo nie są za dobre, ale o tym za chwilę.

Ok, a więc jakich zachowań w Internecie nauczyły nas social media?

Skrolowania

Zarówno na blogach jak i stronach coraz częściej pojawiają się długie lub jednostronicowe strony. Również designerzy zrozumieli, że nie zawsze upychanie wszystkiego na jednym ekranie nie jest już efektywne. Takie rozwiązania nie pojawiają się bez przyczyny, nasza konsumpcja treści i stron w dużej mierze opiera się na przyzwyczajeniach. Jednym z nich jest właśnie skrolowanie. Nie oszukujmy się, pierwszą rzeczą jaką robisz wchodząc na Facebook jest przewijanie tablicy w dół, chociaż wiesz, że ona się nie skończy. Przewijasz ją i przewijasz mając nadzieję, że w końcu się uda – tracąc kolejne minuty swojego cennego czasu. Nie jest tak tylko na FB, również wiele innych portali społecznościowych wykorzystuje ten schemat. Dlaczego więc nie wdrożyć takiego samego rozwiązania u siebie? Pomyśl o tym. Po części jest to też ułatwienie konsumpcji treści na sprzętach mobilnych typu telefon i tablet gdzie ruch przewijania palcem jest dość naturalny.

Hasztagowania

Hasztag jest to pojedyncze słowo, a w zasadzie już nie rzadko zlepek słów poprzedzony symbolem #. Zamysł hasztagów był prosty, miał ułatwić grupowanie wiadomości o takiej samej tematyce i na początku można powiedzieć, że zdawało to egzamin. Sprawdza się to i w tej chwili. Ale również zauważalny jest negatywny skutek, a mianowicie publikacje treści w social media tylko i wyłącznie za pomocą hasztagów. Wiem, wiem każdy chce się pokazać z jak najlepszej strony i w jak największej ilości miejsc, ale #zanim #opublikujesz #kolejną #super #fotkę #na #instagramie #pomyśl #czy #wszystkie #hasztagi #są #potrzebne?? Czy nie lepiej skupić się na jakości przekazu? Również można zauważyć to, że hasztagi zaczynają się pokazywać w samej treści artykułów, nie jest to nic złego dopóki używamy ich z umiarem. W innym przypadku wygląda to po prostu tak jak w filmie poniżej.

Fejmu (lajkowania)

Każdy z nas chce być lubiany, dlatego też wiele osób wrzuca fotki czy też wpisy na „pokaz”. Czasem nie wychodzą za dobrze i wtedy jest jeszcze gorzej (co zrobić, takie życie). Zauważyłem następujące zachowanie jeśli chodzi o lajki, komentarze itd. Wiele osób jak już coś wrzuci dla przykładu niech będzie zdjęcie, aby było łatwiej wyjaśnić. Dostaje syndrom częstego sprawdzania czy ktoś skomentował, zalajkował, po prostu czy fejm się kręci. Takie osoby sprawdzają cały czas i chcą na bieżąco odpowiadać na zaczepki, ale czy to jest dobre? Odpowiedz musisz znaleźć sam. Dla każdego w życiu ważne jest co innego. Fejm to nie wszystko. W tym przypadku pomaga zdystansowanie się troszeczkę. Jak nie odpiszesz po minucie, a nawet godzinie to nic się nie stanie, to samo tyczy się maili. Pracuj i odpowiadaj w swoim trybie, a Twoje życie stanie się łatwiejsze. W tym przypadku można zauważyć jeszcze jedno ciekawe zachowanie te same osoby, które bardzo chętnie dzielą się swoim życiem w social media. Nie koniecznie są chętne, aby komentować artykuły czy też je udostępniać dla swoich znajomych. Jak myślisz dlaczego??

Zaczepiania

Kiedyś jak udało się zdobyć zdjęcie z gwiazdą showbiznesu i jeszcze z autografem to można było zdobyć szacunek na dzielni. Dziś ta granica trochę się zaciera, zdobycie zdjęcia nie jest już takie spektakularne. Ponieważ z łatwością możemy zaczepić znaną osobę na twitterze nie znając jej nawet maila. To czy odpisze, czy też nie to inna kwestia. Nie zmienia to faktu, że dostęp do znanych osób jak i ekspertów z wielu dziedzin jest na wyciągnięcie ręki. Może też, dlatego wielu ludzi twierdzi, że skrzynka pocztowa pójdzie do lamusa. Moim zdaniem nie ma na to szans, owszem to w jaki sposób korzystamy z maila ewoluuje, ale adres mailowy pozostanie jeszcze długo z nami. Sprytniejsze osoby umieją sobie poradzić z swoją skrzynką pocztową to i Ty sobie poradzisz.

Marnotractwa czasu

To zachowanie jest bardzo złe. Często słyszę, że ktoś mówi „nie mam na to czasu”, a jak zadasz kolejne pytanie w stylu „ok, a ile czasu spędzasz na fb?” odpowiedź jest prosta: bardzo dużo. Wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że aż tak dużo czasu marnuje właśnie na przeglądanie serwisów społecznościowych po to, aby być na bieżąco. Wszystko zaczyna się od uświadomienia sobie tej kwestii. Twój czas jest ograniczony, więc jeśli spędzasz pół dnia odświeżając tablice Facebook’a nie dziw się, że fajny projekt przeleciał Ci obok nosa. Zrób test i odinstaluj aplikację Facebooka lub chociaż wyłącz wszystkie powiadomienia, a odzyskasz na pewno trochę swojego cennego czasu.

zaloguj_sie_do_zycia

Po co to wszystko?

Wyobraź sobie, że projektowanie dobrych stron jest jak dobre oświetlenie w sklepie – sprawia, że wszystko wygląda lepiej, a co najważniejsze użytkownik chce pozostać dłużej. Strona, która wymaga „myślenia”, nie jest intuicyjna, nie uwzględnia zachowań i przyzwyczajeń powoduje tylko wciśnięcie przycisku wstecz. Swoją drogą przycisk ten w przeglądarce jest najczęściej używany, wnioski wysuń sam. Jeśli więc strona ma być efektywna, musi spełniać swoje zadanie. Najlepszą metodą na to jest tworzenie stron/blogów, których obsługa jest oczywista lub chociaż intuicyjna. Tyle i aż tyle.

What do you think?

Przeczytaj również