Potęga kolorów, bo kolor ma znaczenie

Od wieków kolorom przypisuje się symboliczne znaczenia. Za ich pomocą możemy wyrazić nastrój, cechy osobowościowe, rangę czy też pozycję społeczną. Kolory odgrywają jedna z ważniejszych ról, która wpływa na doświadczenia użytkowników. Podejmowanie decyzji przez konsumentów to tak naprawdę bardzo złożony proces, czasem mały szczegół może zaważyć na tym czy produkt się sprzeda czy też nie. Ok zastanówmy się jakimi kolorami możemy oddziaływać, aby uzyskiwać najlepsze konwersje w Internecie?

Kolorowa optymalizacja

kolo_kolorw-smalllWiadomo nie od dziś, że kolory są ważne w marketingu. W reklamie czy też brandingu kolor zawsze uważany był za główny element. Przecież nie bez powodu znane marki korzystają z przypisanych im kolorom do dziś. W brandingu kolory używamy do wyrażenia osobowości marki. Na przykład, kolor czarny kojarzy nam się z siła i wyrafinowaniem – zazwyczaj używany przy produktach technologicznych. Kolor złoty natomiast wiąże się z luksusem i bogactwem, może też sugerować wyższą cenę. Internet rządzi się trochę innymi prawami, dlatego do kolorów też trzeba podejść trochę inaczej. Tak naprawdę sprawdzają się tutaj kolory, które wywołują akcję, zakup (call to action). Twoje zadanie wydaje się proste, wystarczy dowiedzieć się, które kolory ludzie bardziej czują, dzięki czemu są skłonni podjąć określone działania.

Na, które kolory warto zwrócić uwagę?

 • Czarny – kolor siły i wyrafinowania, inteligencji i elegancji.
 • Biały – symbol czystości, niewinności i bezpieczeństwa, jest najbardziej neutralny z całej palety barw.
 • Niebieski – kolor spokoju i pogody ducha, symbolizuje wytrwałość i niezawodność.
 • Zielony – symbol wzrostu, płodności, jest to bardzo energetyzujący kolor.
 • Czerwony – kojarzony z energią, bardzo często wykorzystywany, aby przyciągnąć uwagę klienta (należy go stosować ostrożnie).
 • Żółty – kolor optymizmu i kreatywności, kolor słońca i symbol radości.
 • Pomarańczowy – połączenie czerwonej energii i żółtego optymizmu, kolor związany z zabawą i radością.
 • Fioletowy – niesie ze sobą konotacje królewskie, a zarazem wyjątkowy i tajemniczy.
"Skup się na konkretach! "
Musisz również pamiętać o jednej ważnej rzeczy: tam gdzie jeden kolor sprawdza się dobrze, gdzie indziej może mieć zupełnie inny wydźwięk (w szczególności jeśli Twoja kampania skierowana jest na różne rynki, warto zwrócić uwagę na zwyczaje kulturowe). Jedna zasada jaka się w tym przypadku sprawdza jest taka, że przycisk, który ma powodować akcję musi być widoczny. Mam tu na myśli oczywiście dobre dopasowanie koloru do całej reszty strony. Czasem również może sprawdzić się niekonwencjonalne podejście, ale to wszystko zależy też od produktu i grupy docelowej. Prawda jest taka, że nie istnieje żaden złoty środek, najlepszą metodą są tutaj testy A/B. Pamiętaj również o tym, że za duża ilość kolorów i tekstów skutecznie odpycha potencjalnych klientów.

Przydatne narzędzia

Dobieranie kolorówPrzyciski CTA
 1. Adobe Colour CC (dawniej Kuler) – jedno z lepszych narzędzi do doboru koloru schematów kolorów, oprócz tworzenia własnych można również skorzystać z bardzo dużej bazy gotowych kompozycji.
 2. Mudcube Colour Sphere – dodatek do Chrome, bardziej rozbudowany niż narzędzie od Adobe, problem tylko w tym, że mając jeden kolor niestety nie możemy go wpisać do Modcube, aby dopasował nam do niego inne. Przy projektowaniu od samego początku można z niego skorzystać, ale jeśli musimy dopasować już do istniejącej strony to lepiej skorzystać z Colour CC.
 3. Colorhunter – narzędzie, które oferuję paletę kolorów na podstawie zdjęcia. Można skorzystać z istniejących lub załadować swoje.
 4. TinyEye Labs – podobne do powyższego narzędzia, z tą różnicą, że najpierw dodajemy kolory i otrzymujemy zdjęcia na licencji Creative Commons z Flickr.
 1. CSS Button Generator – stworzysz bardzo szybko zgrabny przycisk, po wykonaniu przycisku możesz pobrać kod CSS.
 2. Da Button Factory – podobnie jak wyżej, z tym wyjątkiem, że wykonany przycisk możemy pobrać jako grafikę w formacie png.
 3. Jeśli tworzysz dedykowaną stronę do akcji marketingowej warto również rozejrzeć się wśród gotowych rozwiązań takich jak MaxButtons, Buttons lub z Shortcode Ultimate.
Powyższe narzędzia to tylko propozycje, najlepiej wybrać te które Ci odpowiadają.