Cześć, sam nie wiem od czego zacząć w sumie na dobrą sprawę ostatni artykuł na swoim własnym blogu napisałem w 2016 roku (sic!), ale jedno wiem na pewno: to koniec jednej drogi, ale zarazem początek innej, może ciekawszej?
Cóż, po kilku latach publikowania różnych produktów, zarówno low-content, jak i high-content, trafiło na mnie. Niestety, konto jest nie do odzyskania. Support Amazon już nie odpisuje mi na wiadomości. Wiele razy czytałem historie na różnych grupach i sam o tym wiele razy myślałem, jak takie coś może się zdarzyć. Czasem były to błache rzeczy, a czasem naprawdę oczywiste błędy innych osób – z mojego punktu widzenia. Mam tu na myśli naruszenie znaków towarowych, używanie zakazanych słów w tytułach czy choćby wydawanie tego samego produktu pod różnymi okładkami i nazwami. Nie ukrywam, że Amazon KDP trochę pozwalał mi na dość „swobodne życie”. Był to niejako dodatkowy dochód, który pozwalał mi czuć się bezpiecznie i mieć zapasową poduszkę finansową. Pewnego dnia jednak, przy próbie sprawdzenia statystyk sprzedaży, zobaczyłem taki oto komunikat, jak poniżej.
W momencie, kiedy to zobaczyłem, trochę ugięły mi się kolana, bo pomyślałem sobie: no kurna, jak? Co ja teraz zrobię? Ale po chwili namysłu sam powiedziałem sobue w głowie: „ok, uspokój się, da się to odzyskać, na pewno to nieporozumienie„. Dałem sobie jeden dzień na odetchnięcie i dopiero wziąłem się za działanie.
Ban na Amazon KDP - jakie kroki podjąć?
Wszystko zależy, jaka jest Twoja sytuacja, ale często udaje się odzyskać konto. Najważniejsze to nie panikować. Ja starałem się na początku przeprosić za moje błędy i uzyskać informację, dlaczego konto zostało zamknięte. Uwaga, powód zamknięcia mojego konta – produkt, który naruszał prawa autorskie. Co ciekawe, produkt nie był od dawna dostępny w sprzedaży na moim koncie, ale jednak algorytm Amazona uznał, że w pewien sposób naruszam ich regulamin i postanowili mi zamknąć konto. Bynajmniej taki powód podali w mailu, a jaka jest intencja faktyczna, tego nie wiem. Owszem, zgadzam się z tym, że był to mój błąd, ponieważ nie dokładnie sprawdziłem wszystko przed zaprojektowaniem tego produktu. Natomiast po jakimś czasie sprawdzałem swoje produkty i to wyłapałem. Produkt wycofałem z sprzedaży, a i tak, pomimo to, dostałem bana. Po wymianie kilku maili z Amazonem, zgodnie z zasadami, jakie znałem, już wiedziałem, że to dalej nie ma sensu, więc zakończyłem tę nierówną walkę i odpuściłem. Niestety, również musisz sobie zdawać sprawę z faktu, że jeśli zamkną Ci konto, to nie masz opcji na utworzenie nowego i obowiązuje to dożywotnio.
Pewności nie ma, że odzyskasz swoje konto, ale w większości przypadków pomaga. Wszystko też zależy, czy jest to ostrzeżenie czy całkowite zawieszenie konta.
Najczęstsze przyczyny bana na Amazon KDP
Ok, a teraz trochę informacji dla osób, które publikują na tym serwisie i chcą uniknąć podobnej sytuacji. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu swoich produktów przed publikacją. Wymieńmy zatem największe zagrożenia, jakie na Ciebie czekają na Amazon KDP i na które należy uważać:
Nieprzestrzeganie regulaminu
Pomimo wszystko, jeśli myślisz o tym biznesie na poważnie, warto znać zasady, jakie tam panują. Regulamin czasem też ulega zmianom, więc warto mieć też to na uwadze i śledzić to, co wprowadzają. Np. ostatnią zmianą było dopisanie pewnych kwestii związanych z generowaniem materiałów przez AI.
Nieprzestrzeganie zasad praw autorskich
Dla Amazona jest to prawie że świętość i nie chodzi tu tylko o używanie zastrzeżonych marek czy fraz w tytułach książek, to samo tyczy się zarówno tytułu, podtytułu, opisu, fraz kluczowych czy też samej treści lub użytych zdjęć/grafik. Jeśli nie masz do nich praw, lepiej ich nie używaj. Słowa takie jak Marvel, Spider-Man, Coca-Cola, Samsung, Sonic, Disney, mógłbym wymieniać tutaj ich sporo – oczywiście wszystkie są zastrzeżone i używając je, prosisz się o zamknięcie konta. Dobrą praktyką jest również podanie źródła grafik/zdjęć w swoim produkcie, dzięki temu możesz uniknąć niepotrzebnych konsekwencji.
Zakładanie dwóch kont na te same dane
Spotkałem się również z taką praktyką, że dana osoba miała dwa konta. Często ludzie uzasadniają to w ten sposób: „jak jedno mi zamkną to będę mieć drugie”. Prawda jest taka, że jeśli Amazon wykryje taką nieprawidłowość, to zamknie oba, a droga do odzyskania nawet jednego pewnie będzie mizerna.
Próba przechytrzenia algorytmu
Ok, też się złapałem na początku swojej przygody z Amazon KDP z takim pomysłem, że ok, jak mam fajny środek, a w sumie nie jestem przekonany co do okładki i frazy kluczowej, to może zrobię kilka wariantów i wtedy się okaże, który lepiej się sprzedaje. Otóż nic bardziej mylnego, jest to traktowane jako dublowanie produktu i również za to możesz dostać bana!
Najważniejsza zasada
Publikuj tylko te produkty, co do których masz pewność, że są najwyższej jakości oraz sprawdzone pod każdym kątem zarówno prawnym, regulaminowym jak i też praw autorskich. Nie kopiuj pomysłów innych 1:1, jak już to robisz, to włóż w to trochę inwencji twórczej i stwórz coś swojego niepowtarzalnego, a może stanie się to bestsellerem? Ale na ten temat może kiedyś napiszę osobny artykuł.
Amazon KDP, zamknięte konto i co planuję dalej?
Generalnie daję sobie jeszcze chwilę, aby przemyśleć wszystko. Powoli jednak klaruje mi się jasny plan, który niedługo chcę spisać i realizować. Wiele z tych rzeczy to są pomysły i rzeczy, które planowałem robić już od dawna, ale jakoś nie miałem chyba motywacji do tego, aby się tym zająć.
Między innymi ponowne rozpoczęcie pisania artykułów na swoim blogu, może Cię to zaskoczy, ale ostatni artykuł napisałem tutaj w 2016 roku i był to odpowiednio bardzo krótki artykuł: Nowa odświeżona wersja logo MasterCard. Od tego czasu jakoś nie miałem motywacji w pisaniu „u siebie”. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że zabrakło mi planu na to oczym chcę pisać też może ze względu na słabe statystyki czytelności. Po tym czasie nauczyłem się wielu rzeczy również z punktu widzenia SEO i zamierzam to wykorzystać 😉
Dodatkowo niektóre moje artykuły również będą się ukazywać na Medium, dzięki temu mogę się również podszkolić pod kątem mojego drugiego języka angielskiego, którego ostatnio bardzo mało używam. I to właśnie zaczynam robić, jednocześnie wiem, że taka publikacja to również niejako obietnica postawiona przed samym sobą i przed światem. Jeśli chcesz śledzić moją podróż, to wpadaj na mojego bloga lub zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Jakie treści będę poruszał? Otóż różne, ale od zarabiania pieniędzy w internecie, marketing, SEO, automatyzacja, efektywna praca, a na inspiracjach kończąc.
Dodatkowo wierzę w to, że dzielenie się wiedzą ma dużą moc, a w szczególności na swoich zasadach, a więc celowo wybieram swoją przestrzeń, którą zamierzam na nowo rozwijać. Przy okazji jeśli będzie to możliwe będę to wykorzystać również na polu biznesowym, aby zdobywać zlecenia i pomagać innym firmom w rozwoju.