Jakiś czas temu czytałem bardzo dobry tekst Jacka Kotarbińskiego o 11 zasadach skutecznej sprzedaży. Artykuł spory, aczkolwiek treściwy i pokazujący jak ważna jest sprzedaż. Po części artykuł Jacka stał się inspiracją do napisania tego właśnie tekstu (Dzięki ;)). Oczywiście sprzedaż może być jakaś, ale może być też efektem dobrze zaprojektowanego procesu, który w efekcie daje wiele wartości ostatecznemu odbiorcy. Podobnie jest z wiedzą. W dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy oraz informacji jest bardzo łatwy. Niestety nie zawsze ta wiedza jest wartościowa. Poniżej przedstawiam Ci subiektywne zasady na zdobywanie dobrej wiedzy.
Zasada 1 | Czytaj wartościowe blogi i strony
Ok, a czym są te wartościowe i jak je znaleźć? To nie jest takie łatwe. Najlepiej zastosować metodę prób i błędów. Na początku określ dziedziny z których chcesz zdobywać informacje. Tak będzie łatwiej. Następnie przeszukaj internety lub zestawienia gdzie wymieniane są te najpopularniejsze (np. coroczne zestawienia od Kominka, Shareweek od Andrzeja Tucholskiego czy też ostatni raport od PSMM). Jak już wybierzesz kilka z nich skorzystać z jakiegoś czytnika RSS lub podobnego narzędzia, aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach – szanuj swój czas. Po pewnym czasie zweryfikuj czy czytasz te blogi/strony – jeśli nie to usuń je z listy i spróbuj z innymi. Po pewnym czasie wyrobisz sobie swoje indywidualne źródło wiedzy.
Zasada 2 | Śledź infulencerów
W branży internetowej szczególnie, ale również w innych występuje sporo ludzi, którzy są liderami lub wyznaczają trendy. Bardzo często jak nie prowadzą swoich autorskich blogów lub stron to udostępniają wartościowe treści online. Przykładem może tu być Michał Sadowski, Paweł Tkaczyk czy wielu innych, wszystko zależy od tego jaka branża Cię interesuje. Warto te osoby obserwować i „wykorzystywać” to, że dzielą się informacjami i wiedzą. Lepiej przeglądać te treści niż serwisy plotkarskie, chociaż czasem warto się oderwać i też przejrzeć coś innego.
Zasada 3 | Czytaj książki, ale te dobre!
Bruce Willis kiedyś powiedział, że bieganie i czytanie to klucz do życia. Jest w tym dużo racji, ale szanuj swój czas i nie kupuj wszystkich jak leci. Zanim kupisz książkę zerknij na jej recenzje lub idź do księgarni i przejrzyj ją. Czasem dobrze brzmiące tytuły okazują się gniotem, szkoda na takie książki czasu. Możesz również spróbować z ebookami, ja osobiście wole książki. Jest to dla mnie odpoczynek od wszelakiej elektroniki, która mnie otacza na co dzień. Oczywiście samo przeczytanie kilku książek nie zrobi z Ciebie młodego Boga czy też Janusza biznesu. Dopiero zastosowanie tej wiedzy w praktyce da rezultaty, ale czytanie to pierwszy krok do tego, aby pójść do przodu. Czytaj różne książki, nie tylko z jednej dziedziny, dzięki temu będziesz mieć szerszy obraz na wiele spraw.
Zasada 4 | Czytaj raporty branżowe
Przy tak szybko zmieniającym się świecie trzeba wiele aspektów brać pod uwagę. W związku z tym warto czytać i przeglądać raporty branżowe oraz wszelkiego rodzaju zestawienia w których mowa jest o nadchodzących trendach. Dzięki temu możesz się przygotować na zmiany lub zweryfikować swoje plany. Czasem okazuje się, że konieczna będzie ich zmiana. Nie pozostaje Ci nic innego jak pogodzić się z tym i uznać zmianę jako coś dobrego.
Powtórne czytanie zwiększa stopień zrozumienia.. jedynie o 7%, przy trzecim czytaniu już zaledwie o 1%…
Zasada 5 | Urozmaicaj i słuchaj
Niektórzy nie lubią czytać, ale jest wyjście i dla tej sytuacji. Są jeszcze audiobooki jak i podcasty. Plusy tych rozwiązań są takie, że można słuchać ich podczas innych aktywności. Więc jeśli nie lubisz czytać lub masz mało czasu jest to rozwiązanie, które warto zastosować. Czasem też możesz to potraktować jako urozmaicenie, nowe bodźce też są dobre. Tutaj również stosuję tą samą zasadę co przy książkach – patrząc na recenzje innych podejmuje decyzje o zakupie lub o dodaniu podcastu do subskrybcji. Takie materiały można słuchać nawet w trakcie pracy, jeśli masz podzielność uwagi.
Zasada 6 | Ucz się od innych
Jedną z bardziej wartościowych rzeczy jest nauka od innych znajomych, pracowników czy też członków Twojej rodziny. Obserwując kogoś przy pracy łatwiej jest nam się nauczyć nowej czynności. Dodatkowym atutem takiej nauki są wskazówki jakie może Ci udzielić osoba z którą akurat współpracujesz. Ja na przykład dość sporo się nauczyłem w jednej pracy dzięki temu, że kolega na podobnym stanowisku siedział ze mną przy tym samym biurku. W ten oto sposób on mi zdradzał swoje tajniki, a ja zdradzałem mu swoje. Dzięki temu nasza wiedza się wymieszała i oboje pracowaliśmy sprawniej. Jest to najbardziej efektywna nauka – przynajmniej w moim przypadku.
Zasada 7 | Oglądaj, analizuj, podglądaj
Jeśli obserwowanie innych przy pracy pomaga Ci, warto iść za ciosem. W internecie znajdziesz masę filmów instruktażowych z których szybciej się nauczysz nowych umiejętności niż czytając kolejną książkę. Oprócz samych filmów instruktażowych można znaleźć wiele wywiadów czy też wystąpień z różnych konferencji. Jednym z prekursorów w tym temacie jest TED – sporo wartościowych treści. Po prostu testuj i sprawdzaj to co Ci najbardziej leży.
Zasada 8 | Poznawaj nowych ludzi
Tak jak przy zasadzie numer 6. Działa tutaj bardzo mocno czynnik transferu wiedzy. Każdy z nas trochę inaczej pracuje i ma inny bagaż doświadczeń. W związku z tym rozmawiając z innymi po prostu ucz się od nich – wymieniając doświadczenia oraz wiadomości. Rozmowy z innymi często pokazują nam inny obraz oraz kwestie na które sami moglibyśmy nie wpaść.
Zasada 9 | Pojawiaj się na konferencjach
Konferencje i warsztaty dają Ci nie tylko wiedzę merytoryczną w postaci prezentacji i możliwości zadawania pytań. Jest to niejako multisensoryczne doświadczenie. Tą formę zdobywania wiedzy również wykorzystuj na pozyskanie nowych znajomości zawodowych, dzięki którym możesz wymieniać się doświadczeniem z innymi specjalistami z branży. Możesz wykorzystać takie spotkania na przetestowanie swoich nowych pomysłów czy też prototypów pytając innych o opinię.
Zasada 10 | Przekazuj swoją wiedzę innym
Wielu ludzi ma tendencję do tego, aby nie przekazywać zdobytej wiedzy. Oczywiście są pewne obszary, które warto zostawić dla siebie. Jednakże przekazując innym swoją wiedzę możemy tylko na tym zyskać. Przekazując innej osobie wiedzę ukrytą w drodze rozmowy (transferu wiedzy) może powstać w Twojej głowie zupełnie nowy super pomysł na biznes. Wymiana wiedzy między ludźmi zapobiega również wielokrotnie efektu „wywarzania otwartych drzwi”. Tak na prawdę otwiera to przed Tobą nowe nieznane wcześniej możliwości. Warto spróbować.
A Ty jakie zasady stosujesz? Znasz jeszcze jakieś fajne techniki?